Nago

capoeirista-grupy_41

OPIS GRUPY
Historia powstania Grupo Nagô w Polsce to historia poszukiwań zrodzonych z pasji i miłości do capoeiry. W 2008 roku część instruktorów śląskich sekcji capoeira UNICAR, niezadowolonych z kierunku w jakim podążała ewolucja stylu grupy odwołującej się do korzeni capoeira z Bahia, zaczęła rozglądać się w poszukiwaniu innej drogi rozwoju. Pierwszym na niej przystankiem okazały się warsztaty Grupo Candeias w Ostrawie 11 lutego 2008 roku, prowadzone przez Contra Mestre Sazuki, na których zjawili się dwaj ze współtwórców obecnej grupy Nagô Polonia – Virus i Shaolin. Zetknięcie z dynamicznym stylem Contra Mestre wywarło na nich ogromne wrażenie, którym postanowili podzielić się z przyjaciółmi w Polsce. Podczas rozmów okazało się, że również inni instruktorzy na Śląsku od pewnego czasu znajdują inspirację i motywację do dalszego rozwoju w metodach treningowych oraz technikach grup spoza Bahia, takich jak np.: Abada czy Muzenza. Dlatego też kolejne warsztaty, które odbyły się w styczniu 2009 roku w Ostrawie, a których prowadzącym znów był Contra-Mestre Sazuki, przyciągnęły następnych instruktorów UNICAR ze Śląska.
Wraz z Virusem przyjechali na nie: Louco, Gordo i Escritor. Zarówno treningi w Ostrawie, jak i odbywające się 20-22 lutego 2009 roku warsztaty Candeias w Brnie, na których z Polski pojawili się: Virus, Gordo, Shaolin, Picaro i Louco, utwierdziły wszystkich w przekonaniu o konieczności zmiany stylu na taki, w kierunku którego podąża obecnie większość capoeristów na świecie.

Przełomowym momentem w drodze do powstania w naszym kraju nowej grupy okazały się warsztaty Capoeira w niemieckim Göttingen 14-16 sierpnia 2009 roku, organizowane przez Grupo Nagô Germany pod przewodnictwem Graduado Fumacy.
To właśnie tam goście z Polski: Virus, Louco i Espelho, oprócz znakomitej capoeiry w wykonaniu znamienitych prowadzących, m.in.: Mestre Bigodinho, C.M. Pelezinho, Professor Marcelo Cacique, odnaleźli coś czego od dawna szukali w Capoeira – radość z gry i otwartość na drugiego człowieka. Koniec warsztatów tym razem oznaczał początek przyjaźni i współpracy między Virusem i Fumacą, która po kilku miesiącach internetowej korespondencji zaowocowała liczną reprezentacją z Polski na Batizado Grupo Nagô w Wolfsburgu: Louco, Virus, Escritor, Picaro, Gordo, Shaolin oraz kilkoro ich uczniów, a także kolejni zafascynowani capoeirą z Annapolis instruktorzy – Marciano i Foguinho. Bezpośredni kontakt z niesamowitą atmosferą imprezy oraz techniczną wirtuozerią kadry Nagô, a w szczególności Mestre Pequinesa, ułatwiły podjęcie ostatecznej decyzji o dołączeniu do grupy. Do końca 2009 roku, podczas różnego rodzaju spotkań i warsztatów, na zmianę klubu zdecydowali się jeszcze najstarsi stopniem członkowie UNICAR z Bielska-Białej: Lamento, Tranquilo, Mata i Soneca oraz jeden z najstarszych stażem capoeristas w Polsce – Lobato Dormente.

Warsztaty dla przyszłych instruktorów Grupo Nagô w Polsce, jakie między 4-7 lutego 2010 roku poprowadził, niedługo po nadaniu mu stopnia Formado, Fumaça oraz kolejne szkolenia, wykrystalizowały obraz kadry nowej grupy, umożliwiając w czerwcu 2010 roku organizację I Batizado Grupo Nagô Polonia

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *