Mestre Nem

Mestre Nem

grupa: Camangula

stopień: Mestre (1996)

Wellington Leandro de Freitas urodzony 22 marca 1967 roku. Zaczął ćwiczyć Capoeira w 1977 roku pod okiem Mestre Reinaldo w grupie Morro de Santana.

 

26 listopada 1992 w Belo Horizonte jako contra mestre założył wraz z Contra-mestre Museu, Aranha, i professores Grande i Marcelinho grupę Artes Das Gerais.

W lutym 1993 przybył z Brazylii do Europy, gdzie przez pierwszy rok jeździł po całym kontynencie – głównie Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i Holandii dając pokazy i organizując warsztaty. W 1994 roku uczestniczył w warsztatach w Berlinie organizowanych przez aluna Canaria, z czyjej pomocą założył w Berlinie pierwszą europejską filię Artes das Gerais.

14 czerwca 1996 roku praca nad rozwojem grupy i capoeira w europie zaowocowała nadaniem tytułu mestre

W 1997 roku zdecydował się otworzyć pierwszą europejską filię grupy Artes Das Gerais w Berlinie, którą później oddał w obiekę Instrutor Montanha.

W 1998 roku otworzył kolejną filię grupy w Hamburgu i do dziś prowadzi tam zajęcia Capoeira.

W 1998 podczas warsztatów w Hamburgu, poznał Frances i Piriquito, którzy zaprosili Mestre Nem do Polski co zaowocowało pierwszymi w polsce warsztatami capoeira. W 1999 roku przyjechał do Polski i podczas pierwszej polskiej ceremoni Batizado oficjalnie przyjął uczniów z polski do grupy Artes Das Gerais.

W 2005 roku nastąpił rozłam grupy i Mestre Nem wraz z Mestre Museu uznali za konieczne rozdzielenie swojej pracy. Mestre Nem zmienił nazwę grupy na Escola de Aprendizagem Capoeira Artes das Gerais (z port. szkoła nauczania capoeira ‚Sztuki z Gerais‚). Z czasem EACAG zmieniła nazwę na Camangula.

Camangula Mestre Nem

 

Capoeirista, który jest dobry, to nie ten, który przychodzi na roda, gra, wymierza ciosy, bije się. Dobry capoeirsta to ten, który umie podejść z szacunkiem do wszystkich. Do jakiejkolwiek roda pójdzie grać, umie wejść, grać na instrumentach, śpiewa, gra umiejętnie. Posiada wiedzę, świadomość. Capoeirista nigdy nie jest w pełni doskonały, bo na capoeira trzeba nieustannie się uczyć. Zawsze jest coś nowego, coś co inspiruje, rozwija.

 

 
Mestre Nem regularnie prowadzi zajęcia w Hamburgu, organizuje i prowadzi warsztaty i treningi Capoeira Regional, Capoeira Angola (tradycyjna forma Capoeira) oraz Maculelé (afro-brazylijski taniec z wykorzystaniem pałek lub maczet) na terenie całej Europy (w Polsce w takich miastach jak: Katowice, Wrocław, Gdynia, Gdańsk, Warszawa, Kraków, Tychy, Częstochowa, Sosnowiec, Pruszków, Olkusz i inne). Nadzoruje on również pracę wszystkich alunos prowadzących zajęcia poza Brazylią. Jego uczniowie prowadzący zajęcia w Polsce zostali wyróżnieni i otrzymali pierwszą nagrodę na ogólnoświatowej prezentacji grup na Summer Meeting 2000 w Hamburgu, co zostało dokładnie opisane w brazylijskim piśmie poświęconym Capoeira „Revista Capoeira”.
Najważniejszy jest szacunek. Szacunek do Mestre, do swojego nauczyciela i dla każdego współtrenującego jako osoby i jako capoeiristy. Starajcie się uczyć od siebie nawzajem,
ale i poznawać nowe grupy, nowych ludzi, zawierać przyjaźnie, lecz również zwracać uwagę na fałsz w świecie capoeira. Takie są rady dla moich alunos.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *