Francês

Francês

grupa: Camangula

stopień: (11°) Professor (purpurowy)

11350529_961047743913587_5121655925556804881_n[1]Professor Frances – Sylwester Gawenda – rozpoczął treningi w 1995 roku w nieformalnej grupie zapaleńców.
Szukając prawdziwej Capoeira wziął udział w wielu warsztatach m.in. w Wiedniu, Hamburgu, Berlinie i Amsterdamie. W 1997 roku trafił wraz z Piriquito i Sem Memoria, na warsztaty w Wiedniu do grupy Meia Lua Inteira Viena, gdzie zetknęli się po raz pierwszy z prawdziwą Capoeira. Tam otrzymali zaproszenie na Summer Meeting do Hamburga, gdzie Frances i Piriquito po raz pierwszy spotykali Mestre Nem. Zafascynowani jego charyzmą i techniką Capoeira, zaproponowali mu przyjazd do Polski, jednak Mestre uzależnił go od ich uczestnictwa we wcześniejszym Batizado w Berlinie (1998r). W tamtym czasie Frances brał udział w niemal comiesięcznych wyjazdach na treningi u Mestre do Berlina i Hamburga.
Na pierwszym Batizado w Czeladzi (1999r) otrzymał stopień laranja-amarela.
Założyciel sekcji w Chorzowie, Katowicach, Zabrzu, Olkuszu i Krakowie.
W 2001 r przetarł szlak do ojczyzny Capoeira – Brazylii, gdzie po miesięcznym szkoleniu otrzymał stopień instruktora. Po powrocie przekazywał zdobytą wiedzę innym polskim capoeiristas, odmieniając zarówno bazę, metody treningowe jak i samo postrzeganie tej sztuki.
Jest autorem statutów pierwszych klubów sportowych Capoeira w Polsce.
Współpracując z krakowskim Monarem zorganizował akcję „Capoeira przeciwko narkotykom”.
Autor scenariuszy i reżyser dwóch spektakli teatralnych „Minha vida e Capoeira” (2004r) oraz „Meu Berimbau me falou” (2006r).
W 2005 r założył OFC – Ogólnopolską Federację Capoeira, na której otwarciu do Katowickiego Spodka przyjechało ponad 400 capoeiristas z całego kraju. Tam, po raz pierwszy i jedyny do tej pory, prowadzili treningi instruktorzy ze wszystkich grup Capoeira istniejących w Polsce.
Organizator 4 edycji Zawodów Capoeira, a także kilkunastu obozów sportowych oraz 9 Festiwali Kultury Brazylijskiej.
Dbając o ciągły rozwój polskiej Capoeira na swoje eventy zaprosił m.in. Mestres: Mestre Barrao, Mestre Mao Branca, Mestre Marcao, Mestre Pasoca, Mestre Kall, Mestre Tiroteio, Mestre Dengoso, MestreReinaldo, Mestre Hulk, Mestre China, Mestre Paulao Ceara, Mestre Jorge, Mestre Lalico, Mestre Bocao, Mestre Pililim, Mestre Marinaldo, Mestre John, a także wielu wybitnych capoeiristas: Boca de Peixe, Sazuki, Irmaozinho, Perere, Molejo, Sapeca, Dynamite, Cara de Peixe, Tartaruga, Juninho, Caju, Camundongo, Bailarino, Barao, Faisca, Tubarao, Galo i wielu innych. Do tej pory brał udział w licznych warsztatach Capoeira w całej Polsce, a także poza krajem m.in w Berlinie, Wiedniu, Hamburgu, Amsterdamie, Leeds, Pradze, Lyon, Bilbao, Sete Lagoas, Mayerhoffen, Vitoria, Belo Horizonte.
W 2009 założył w Krakowie Akademię Tańca i Walki GOTA w której do tej pory prowadzi zajęcia wraz ze swoimi uczniami (wymienionymi poniżej).
Stopień Professor otrzymał na Encontro da Pascoa w Hamburgu w 2013r

FB

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *