Companhia Pernas Pro Ar

capoeirista-grupy_23

Grupa Companhia Pernas Pro Ar została założona 24 marca 2000, przez Mistrzów Boca de Peixe (Alexandro Danny Lopes de Oliveira), zamieszkałego w Belo Horizonte w Brazylii oraz Porquinho (Nayro Angelo Lopes de Oliveira), który mieszka w Kolonii (Niemcy) od 1997 roku, gdzie odgrywa ważną rolę w upowszechnianiu kultury brazylijskiej.

Nazwa naszej grupy – „do góry nogami” – odnosi się do pozytwynego spojrzenia na świat, dzięki któremu mimo spotykających nas przeciwności należy w każdej sytuacji zawsze znaleźć dobre strony. Logo naszej grupy – capoeirsta stojący na jednej ręce – to rysunek Carybe, znanego brazylijskiego artysty, który w swoich pracach często czerpał z folkloru afrobrazylijskiego.

Filozofia grupy polega na stosowaniu capoeiry, jako potężnego środka artystycznego, kulturowego i edukacyjnego do rozpowszechniania pozytywnych wartości humanistycznych, etycznych i socjalnych. Jako nośnik tych wartości grupa wykorzystuje bogatą kultury i historię afrobrazylijską.

W Brazylii, grupa jest obecna w Belo Horizonte, Pedro Leopoldo, Confines, Sete Lagoas, Mateus Leme, Sao Paulo i Matozinhos. W Europie ma swoje oddziały w Niemczech, Polsce i Grecji. Obecnie jej członkowie to w sumie około 400 uczniów w Brazylii i ponad 500 poza jej granicami. Companhia Pernas Pro Ar ma na celu rozwój, rozpowszechnianie i naukę capoeira. Dlatego angażujemy się w szereg projektów społecznych, dzięki którym dzieci, młodzież i dorośli mogą poznać tę sztukę.

Do naszej codziennej pracy należy organizowanie imprez i wydarzeń umożliwiających spotkania miłośników capoeiry, które pomagają w socjalizacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2009 wydajemy Biuletyn, zawierający informacje o wydarzeniach w naszej grupie, kulturze Brazylii i o capoeirze w ogóle.

 

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *