Beribazu

capoeirista-grupy_05

HISTORIA

Dnia 11 sierpnia 1972 roku w Szkole Rolniczej miasta stołecznego Brazylia (Colégio Agrícola de Brasília) znajdującej się w mieście Planaltina (DF) Antônio Batista Pinto – Mestre Zulu – wcielił w czyn jedną z dwóch największych idei swojego życia: stworzył grupę capoeira. Obecnie Grupa Beribazu stała się jak najbardziej konkretną rzeczywistością i z całą pewnością reprezentuje o wiele więcej niż mógł marzyć o tym nawet sam założyciel. Aby rozpocząć opowiadanie o Grupie Capoeira Beribazu należy przede wszystkim zrozumieć,iż nie dotyczy ona tylko zespołu osób, które spotykają się jedynie sporadycznie w określonych miejscach i o określonym czasie.

Grupa Beribazu ukonstytuowała się jako instytucja dobrze działająca, wpisana w kontekst społeczny z pełną dbałością o sprawy administracyjne i organizacyjne. W ciągu ostatnich 37 lat wszystkie te cechy pozwoliły stać się tej Grupie jednym z najważniejszych reprezentantów capoeira w Brazylii. Członkowie Grupy Beribazu są połączeni więzią zdefiniowaną pryncypiami, które wprowadzają w czyn.

Mestre Zulu i Nelson

Ta więź jest skonsolidowana poprzez oficjalne dokumenty regulujące stosunki panujące w Grupie, jak i przede wszystkim poprzez przyjaźń, która panuje pomiędzy zrzeszonymi osobami. Grupa ma parafę, ma swoje kwalifikacje. Posiada nazwę, która oznacza o wiele więcej niż proste złączenie dwóch słów,z których powstała – “berimbau” i “azul” [“berimbau” to nazwa instrumentu, “azul” oznacza kolor niebieski]. Mawia się, że doskonale zadbany błękitny berimbau Mistrza Zulu zainspirował Grupę do przyjęcia tej właśnie nazwy. Grupa jest dużą instytucją, większą nawet niż suma wszystkich jej członków, ponieważ posiada swoją historię stworzoną dzięki współpracy wielu osób.

Niektórzy z nich, z różnych powodów, już nie należą do tej struktury. Grupa Beribazu nie jest własnością jej mistrza założyciela, nie należy również do aktualnie prowadzących ją mistrzów. Jest to instytucja społeczna, która dzięki sile swojego statutu, mogłaby być rozwiązana jedynie za zgodą większości jej członków. Możliwość odniesienia się do przeszłości Grupy ułatwia jej prowadzenie wielu przedsięwzięć pomiędzy innymi organizacjami społecznymi. Dobra reputacja prowadzących procentuje ogromnym zaufaniem, jakim społeczeństwo darzy wszystkich członków Grupy. Wierzytelność i sława Grupy Beribazu są owocami trudnej i wymagającej ogromnego zaangażowania pracy, której podjęli się integratorzy w czasie 40 lat jej istnienia.

via http://beribazu.pl/

Historia
Aktualnie Grupa jest podporządkowana prawu poprzez statut, który definiuje podmioty i orientuje działanie. Każda komórka Grupy koresponduje z Wydziałem Referencji. Uchwały są podejmowane przez Zgromadzenie Referencji uformowane przez mestres, contramestres i mentorów. Grupa posiada także zbiór norm dotyczących sprawowania, które prowadzą do silnej integracji pomiędzy jej członkami. Dnia 29 czerwca 1994 roku powstała Rada Mistrzów Grupy, Beribazu sprawująca jej władzę.
Począwszy od drugiej polowy dekady lat 80-tych Grupa rozpoczęła poszerzanie swoich horyzontów w mieście Brazylia. Na początku, z powodu pewnych okoliczności, wszystko było zcentralizowane w Planaltina (DF), poprzez osobę Mestre Zulu. Wkrótce, wraz z formacja pierwszych innych mistrzów, kontramistrzów i mentorów Grupa rozpoczęła swój dynamiczny rozwój.
Odilion Vieira, pierwszy mestre uformowany przez Zulu, przeprowadził się do Vitorii (ES), gdzie rozpoczął prace w 1976 roku nad rozwojem capoeira na Uniwersytecie Federalnym w Stanie Espirito Santo. Razem z nim pracował Mestre Iris. Oprócz Projektu Rozszerzenia, związanego z Centrum Edukacji Sportowej na UFSCL, koordynowanego przez Mestre Fabio, rozwinęły się również inne akcje prowadzone w tym mieście.
W 1984 roku wraz z inauguracja Akademii Beribazu w dzielnicy Asa Norte (ul. Norte, nr 703) Grupa rozpoczęła rozwijać się w mieście stołecznym Brazylia. Wielu studentów rozpoczęło tam trening, niektórzy dziś stali się znanymi wykładowcami zarówno w Grupie jak i poza nią.
Luiz Renato był pierwszym uczniem Mestre Zulu, który prowadził lekcje capoeira w mieście Brasilia. Początkowo, we właściwej Akademii Beribazu, która mieściła się na ulicy Norte 703, a później w Colegio Militar de Brasilia (przez prawie 5 lat). Następnie Luiz Renato prowadził grupy w Akademii Ideario, Akademii Perform, Akademii Quorum, na Uniwersytecie Federalnym Uberlandia, Uniwersytecie Brasilia i w Cite Universitaire w Paryżu.
Ekspansja Grupy nastąpiła głownie dzięki pośredniczeniu instytucji edukacyjnych. Wielu pedagogów zaangażowanych w ten proces poszukiwało formacji w sektorach związanych ze szkolnictwem,a konkretniej wychowaniem fizycznym.
Począwszy od 1986 roku, wraz z rozwojem Fundacji Edukacyjnej Stanu Federalnego, mistrzowie Falcao i Dionisio założyli i skonsolidowali dzieła skupione wokół szkół publicznych rozpoczęte przez działalność Centrum Nauczania Capoeira (CAC), oraz poprzez ww. Fundusz, również i w miastach satelickich Taguatinga i Guara.
Na początku dekady lat 90-tych zostały założone kolejne komórki Grupy Beribazu, m.in. Nucleo dc Capoeira na UnB utworzona przez Mestres Luiz’a Renato, Jorge, Danilo i Mestrando Igor’a oraz Nucleo de Capoeira na Uniwersytecie Katolickim w Sao Paulo (PUC/SP) w 1994 roku założona przez Contramestre Michael’a i koordynowana przez Mestrando Andre Mello.
Dnia 21 czerwca 1994 roku założyciel Grupy, Mestre Zulu, oficjalnie wycofał się z działalności z przyczyn osobistych.
W 1996 roku Contra-mestre Leo Brasil otwiera sekcję Grupy w Joinville (SC). Następnie Instruktor Aldo oraz jego żona Karla i później Monitor Victor Hugo. Począwszy od 1997 roku Grupa Beribazu jest obecna na Uniwersytecie Federalnym Santa Catarina we Florianopolis dzięki projektowi rozwoju koordynowanemu przez Mestre Falcao.
Po tym jak grupa Beribazu umacniła się w wielu regionach Brazylii, grupa zaczęła rozprzestrzeniać się po całym świecie. W 1999 Instruktor Andre Reis rozpoczyna pracę z capoeirą w Bristolu (UK). Obecnie pieczę tam sprawują Mestre Maxwell i Instruktor Claudio Campos. W następnym roku Andre Reis przenosi się do Polski, gdzie rozpoczyna pracę z capoeirą w Warszawie. W połowie 2001 roku kierownicto przejmuje Mestre Jorge wraz ze swoją żoną Instuktorą Ju Trajano.
Zważywszy na wszystkie działania mające na celu rozwój, Grupa umacnia swoją pozycję będąc znana, w całej społeczności capoeira, równocześnie tworząc własną, bardzo szczególną historię.

Beribazu w Polsce

Obecnie w ramach grupy Beribazu Polska działają dwie podgrupy – Capoeiragem i Centro Arte-Luta. Zajęcia w ramach Capoeiragem koordynuje Contramestre Aldo Martins (po wyjeździe Mestre Jorge i jego żóny Instruktora JU) Zajęcia w ramach Centro Arte–Luta prowadzone są przez Mestre Johna. Mestre John prowadzi zajęcia w Warszawie oraz koordynuje zajęcia grupy Beribazu w Olsztynie
Mestre John jest świetnym nauczycielem Capoery, jest także profesjonalnym muzykiem

GRADACJA DZIECIĘCA

 • Aluno 1° (niebieski)
 • Aluno 2° (niebieski z 1 brązowym końcem)
 • Aluno 3° (niebieski z brązowymi końcówkami)
 • Aluno 4° (niebieski z brązowym i zielonym końcem)
 • Aluno 5° (niebieski z 1 zielonym końcem)
 • Aluno 6° (niebieski z zielonymi końcówkami)
 • Aluno 7° (niebieski z zielonym i żółtym końcem)
 • Aluno 8° (niebieski z 1 żółtym końcem)
 • Aluno 9° (niebieski z żółtymi końcówkami)
 • Aluno 10° (niebiesko brązowy)

GRADACJA DOROSŁA:

 • Aluno 1° (niebieski)
 • Aluno 2° (niebiesko-brązowy)
 • Aluno 3° (brązowy)
 • Aluno 4° (brązowo-zielony)
 • Aluno 5° (zielony)
 • Aluno Estagiario  6° (zielono-żółty)
 • (7) Monitor (żółty)
 • (8) Instrutor (żółto-purpurowy)
 • (9) Contra Mestre (purpurowy)
 • (10) Mestre Edificador (czerwony)
 • Mestre Dignificador (biały)

MESTRES GRUPY:

 • Mestre John (Vársovia – Polônia),
 • Mestre Jorge (Vársovia – Polônia),
 • Mestre Falcao (Florianopolis – SC),
 • Mestre Luiz Renato (Brasilia – DF),
 • Mestre Onca (Brasilia – DF),
 • Mestre Fabio (Vitoria – ES),
 • Mestre Divino (Brasilia – DF),
 • Mestre Abimar (Brasilia – DF),
 • Mestre Abdi (Valparaiso – GO),
 • Mestre Pedrăo (Brasília – DF),
 • Mestre Danilo (Brasília – DF),
 • Mestre Nănă (Florianopolis – SC).

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *