Batizado

Batizado (wym. baczizadu) (port. chrzest) w capoeira to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego Capoeiristy. Jest to pierwszy egzamin gdzie uczeń dostaje swój pierwszy stopień (Cordão = sznur) i zaczyna prawdziwą podróż w świecie Capoeira.

Według tradycji capoeira, Punktem kulminacyjnym jest roda, na której mestre gra z uczniem który ma otrzymać swój pierwszy stopień. Taka gra ma charakter symboliczny i bardziej opiera się na okazaniu szacunku oraz akceptacji, niż na rywalizacji, a gra zawsze kończy się mniej lub bardziej spektakularnym upadkiem nowicjusza na ziemie. Naszym zadaniem jest oczywiście jak najdłuższe unikanie ataku, a kiedy poczujecie już twardą podłogę, będziecie wiedzieć że stało się: staliście się pełnoprawnymi członkami grupy. Od teraz Waszym przywilejem i obowiązkiem jest godne prezentowanie zarówno Capoeira, jak i grupy, do której właśnie wstąpiliście. Czasem ze względu na niedyspozycję mestre lub ilośc osób przystępującą do batizado, pierwszą grę z uczniem może przeprowadzić jego nauczyciel z sekcji lub obecna osoba najstarsza stopniem.

Batizado  Wprowadza zwykłych uczniów do społeczności grupy, w której ćwiczą, zespala z historią Capoeira i zobowiązuje do przestrzegania jej tradycji.  Batizado w danej grupie odbywa się tylko raz w życiu. Jest ono niepowtarzalnym wydarzeniem, podczas którego otrzymacie swoje apelido [wym. apelidu] (ksywę w świecie Capoeira), które będziecie nosić do końca życia (tak, tak, rzadko ulega ono zmianie). „Imię” to nada posiadacz najwyższego stopnia w grupie na chwile przed przewiązaniem Was sznurem, przeważnie na podstawie pierwszego słowa, które skojarzyło mu się po zobaczeniu Was. Czasami są od tej reguły wyjątki, gdy na przykład ktoś otrzymał już apelido wcześniej podczas spotkania ze swoim Mestre, bądź professorem.

Pierwszy stopień (Cordão) otrzymuje uczeń, który minimum ćwiczy rok i opanował podstawowe techniki Capoeira. Później co rok na egzaminach może przejść na wyższy stopień zaawansowania prezentując poziom adekwatny do wymagań na dane Cordão.

Batizado grupy Beija-Flor

Każda następna ceremonia nazywa się już „Troca de Corda” (czyt. troka dżi korda) czyli „zmiana sznura”.

mestre nem

 

(via http://capoeiraregional.bloog.pl/, wikipedia)

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *