prasa: Capoeira w Ustce. Brazylijski taniec na plaży

Capoeira w Ustce. Brazylijski taniec na plaży

Monika Zacharzewska, monika.zacharzewska@mediaregionalne.pl
Na promenadzie, plaży i ulicach Ustki można spotkać kolorowo ubranych tancerzy capoeiry. Trwa festiwal tej sztuki tańca.
Elementy capoeiry można oglądać na usteckiej plaży.
Elementy capoeiry można oglądać na usteckiej plaży.
(Fot. Łukasz Capar)
Od sześciu lat przyjeżdżamy do Ustki na festiwal capoeiry – mówi Dariusz Buła, organizator imprezy. – I tym razem są tu najlepsi zawodnicy z Polski oraz trenerzy, którzy dotarli nad Bałtyk nawet z Brazylii. 
Od kilku dni tancerze ćwiczą w hali sportowej usteckiego liceum. Natomiast często można ich spotkać tańczących również w mieście albo na plaży. 

– W niedzielę na piasku zorganizowaliśmy takie minizawody akrobatyczne. Wiele osób nam kibicowało – mówi Dariusz Buła. 

– Popisali się znakomitą sprawnością. No i miło popatrzeć na takich fajnych, wysportowanych chłopaków – przyznaje Marta z Warszawy, która przyglądała się akrobatycznym zmaganiom na plaży. 
To jednak nie wszystko, co tancerze przygotowali dla ustczan i wypoczywających w kurorcie turystów.

Dzisiaj lub jutro przejdą paradą ulicami Ustki.

– Nie znamy dokładnego terminu, bo wiele będzie zależało od pogody i planów naszych gości – mówi Dariusz Buła. – Jednak już przygotowujemy specjalne instrumenty, które towarzyszą nam w tańcu. Turyści na pewno nas zauważą i usłyszą. 

Bądź na bieżąco – zasubskrybuj newsy z Ustki

Natomiast ci, którzy wieczorem wybiorą się na imprezę do Domu Rybaka, też będą mile zaskoczeni. 
– Tam będziemy się bawić i damy pokaz. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zobaczyć, na czym polega capoeira – mówi Dariusz Buła. 

Capoeira 
Wywodząca się z tradycji afrykań-skiej i brazylijskiej sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnię-ciach. Istotą capoeiry są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków. Została stworzona w XVIII i XIX wieku przez niewolników w Brazylii. Stała się dla nich sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, sposobem rozrywki, zabawy pozwalającej zapomnieć o codziennej niedoli. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykań­skich.

oryginał: http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100713/TURYSTYCZNEPERLYPOMORZA1101/589167680

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *